احیا آب انبار در قلب جنگلهای پسته

احیا آب انبار در قلب جنگلهای پسته


در راستای بازدید فرماندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان از آب انبار حاج محمد ابراهیم

     روابط عمومی فرمانداری –درقلب کویر جنگلهایی است که شاید بخاطر وسعت شوره زارهای خاک، سبزی این اماکن کمتر به چشم می آید ولی درجه اهمیت این درختزارها برای ساکنین کویر بسی بیشتر از جنگلهای جوار دریا و مناطق پر باران کشور است .
    

     باغبانان وبانیان این جنگلها کسانی هستند که از شوری زمین و قحطی آب استفاده کرده اند و باطراوت ذهن و شادابی تجربه ،خاک را به نهال پسته مزین نموده و در قلب کویر دریچه ای به سمت جنگلهای سبز گشوده اند .

     کاشت،آبیاری،مراقبت،برداشت وطروات کشتخوانهای پسته اردکان در تمامی فصول خصوصا فصلهای گرم سال تعداد زیادی از ساکنان این منطقه از جمله کشاورزان وباغبانان را به سمت خود می کشاند واز آنجا که این درختان پر بار در خشک ترین منطقه شهر از لحاظ دسترسی به آب شرب قرار گرفته اند؛از دیربازتوسط بانیان خیر آب انبارهایی در قلب کشتزارهای پسته بنا گردیده است که آب انبار حاج محمد ابراهیم واقع در کشتخوان فیض آباد یکی از این بناهاست که می توان آنرا یک استراحتگاه بیابانی و یک اقامتگاه رفاهی قلمداد نمود.

     به گفته "جلال مصدق "که یکی از کشاورزان بومی این منطقه است واز حدود 30سال پیش تا کنون برای حفظ،نگهداری و مرمت این بنا زحمات زیادی را متحمل گردیده است این آب انبار بهمراه مجموعه اقامتی اطرافش در بین 4کشتخوان فیض آباد،مهدی آباد،زین آبادوکمال واقع گردیده است که آب شرب کشاورزان ومزرعه داران حدود20کشتخوان را تامین می کند وضمنا برای دشتبانان و آبیاران منطقه مکان امنی جهت خواب واستراحت محسوب می شود .

     او درخلال بازدیدی که روز پنجشنبه توسط فرماندار،مدیرکل میراث فرهنگی استان و رییس میراث فرهنگی اردکان از روند احیاومرمت این آب انبار انجام گرفت به مسئولین گفت:تعمیرات اساسی این بنا از7ماه پیش شروع شده و هنوز بخشی از کار باقیمانده است که در این راستا از سوی میراث فرهنگی حدود11میلیون تومان مساعدت شده وشهرداری نیز کمکهایی را برای آبادی این بنا داشته است و درمجموع بیش از 30میلیون تومان صرف مرمت آب انبار،ساخت و تعمیر بادگیرها،ساخت نمازخانه، استراحتگاه و...شده است که بیشتر آن بصورت شخصی می باشد .

     فرماندار اردکان در این بازدید با اشاره به کار پرصواب ساخت آب انبار به رعایت مسائل بهداشتی برای آب گیری این مکان اشاره کرد و افزود:این منابع ذخیره سازی آب در دل کویر که دست ساز انسانهای نسل قبل از ماست ترفند بسیار خوبی برای مبارزه با بی آبی و کم آبی است ولی با توجه به پیشرفت مباحث پزشکی و بهداشتی باید در استفاده از این مکان موازین بهداشتی کاملا مراعات گردد.

     مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد نیز به اهمیت حفظ معماری سنتی این بناها در خلال مرمت تاکید کرد و خواستار دقت کافی ونظارت معماران میراثی در این زمینه شد .

     به هرحال حضور مسئولین شهرستان اردکان در این مکان برای این کشاورز زحمتکش و همه دشتبانان و باغبانان دلگرمی وابراز محبتی بود که به اذعان خودشان خستگی را از تن آنها زدود.

     واضافه بر این گزارش بازدید از ادامه روند اجرایی طرح پردیسان دراردکان و طرح تغییر کاربری خانه نصیری از دیگر برنامه های مسئول میراث فرهنگی استان در اردکان بود .