اجرای سامانه آبیاری نوین نیاز اساسی کشاورزان اردکان است

شناسه : 144295557

اجرای سامانه آبیاری نوین نیاز اساسی کشاورزان اردکان استفرماندار اردکان خواستار استفاده از سامانه‌های آبیاری نوین در زمین‌های کشاورزی و همکاری کشاورزان و بهره‌برداران با شرکت آب منطقه‌ای یزد شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان افزود: اردکان با توجه به واقع‌شدن در انتهای دشت یزد - اردکان، ازلحاظ منابع آبی وضعیت بحرانی دارد.

 

وی اضافه کرد: با توجه به توسعه صنایع کشاورزی و تداوم پدیده خشک‌سالی در ۲ دهه اخیر، سطح آب‌های زیرزمینی به‌شدت افت کرده و گزارش‌ها نشان می‌دهد ۷۰ تا ۸۰ درصد منابع آبی منطقه مصرف شده و باید در این خصوص تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود.

 

وی تصریح کرد: فرمانداری از طرح خاموشی زمستانی چاه‌های کشاورزی حمایت می‌کند و اجرای آن را هم ضروری می‌داند و با توجه به درجه شوری آب باید در خصوص زمان‌بندی طرح، مراقبت کامل انجام گیرد تا کشاورزان دچار کمترین آسیب شوند.

 

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد افزود: این شرکت، نقطه مقابل کشاورزان نیست و نخواهد هم بود و تمام تلاش خود را برای حفظ کشاورزی پایدار در منطقه به کار خواهد گرفت.

 

محمدمهدی جوادیان‌زاده گفت: وضعیت منابع آب استان بحرانی و در اردکان شرایط بغرنج‌تر از ۹ شهرستان دیگر است و اگر روند کنونی مصرف همچنان تداوم داشته باشد، منطقه با خطر توسعه بیابان‌زایی، افزایش گردوغبار و ریزگردها روبرو خواهد شد.

 

این مسئول تصریح کرد: طرح ملی احیا و تعادل‌بخشی منابع آب، از چند سال گذشته به دلیل مدیریت وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی اجراشده است.

 

جوادیان زاده تصریح کرد: در حال حاضر ۸۵ درصد آب در اردکان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود درحالی‌که ضریب اشتغال در این بخش هشت درصد است.

 

وی در پاسخ به برخی انتقادها در خصوص از بین رفتن محصول باغ‌های پسته اردکان به دلیل کمبود آب اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از بین رفتن محصول پسته به دلایل دیگری ازجمله سرمازدگی و گرمازدگی بود و کمبود آب نقش چندانی در این موضوع نداشت.

 

در ادامه نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اردکان، نمایندگان کشاورزان، حفاظت محیط‌زیست، جهاد کشاورزی و دیگر اعضا به بیان پیشنهادها و انتقادات خود پرداختند.

 

تشکیل کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره منابع آب اردکان، فرمانداری و صنف کشاورزان برای تعیین تقویم زمان اجرای خاموشی چاه‌های کشاورزی ازجمله مصوبات این شورا بود.

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.