آب و آلودگی هوا، مهم‌ترین موضوعات حوزه سلامت شهرستان در سال‌جاری

آب و آلودگی هوا، مهم‌ترین موضوعات حوزه سلامت شهرستان در سال‌جاریمعاون فرماندار اردکان در جلسه شورای سلامت شهرستان که در آستانه هفته سلامت برگزار شد گفت: در سال جدید باید مدیریت مخاطرات در حوزه سلامت با دقت و وسواس بیش‌تری پیگیری شود.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان، مصطفی پوردهقان، آب و آلایندگی را از مهم‌ترین موضوعات حوزه سلامت در سال‌جاری برشمرد و افزود: اردکان با دارابودن بیش از ۲۷۰ واحد صنعتی و ۸۰ معدن، یکی از فعال‌ترین شهرستان‌ها در این حوزه است؛ اما متأسفانه به پیوست سلامت و محیط‌زیست این واحدها در برنامه‌های پیشین توسعه توجه کافی نشده است.
 
وی به تشکیل تیم تحقیقاتی برای بررسی کانون‌های آلوده‌کننده و علت‌یابی آلایندگی‌ها در سال‌جاری اشاره و اظهار امیدواری کرد نتیجه تحقیقات، اظهارنظرها درخصوص آلودگی‌ها و تبعات آن را علمی و مستدل نموده و گمانه‌زنی‌ها را به حداقل برساند.
 
معاون فرماندار با بیان این‌که شهرستان اردکان در بحرانی‌ترین وضعیت آب استان قراردارد و رای‌زنی‌های متعددی برای کاهش تبعات این مسئله در سطح استان و کشور انجام شده است.
 
پوردهقان اردکان در پایان بر نقش آموزش در حوزه سلامت به‌ویژه بهداشت تأکید و اضافه کرد: آموزش همگانی بهداشت به‌خصوص در بیماری‌هایی با شیوع بالا در شهرستان باید جزو اولویت‌های شبکه بهداشت و درمان قرارگیرد.
 
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان نیز در این نشست گفت: شعار هفته سلامت در سال‌جاری «پوشش همگانی سلامت، برای همه، در همه‌جا» تعیین شده است.
 
سید محمد پورهاشمی اردکانی، با اشاره به این‌که پس از انقلاب شاخص‌های بهداشت در کشور رشد چشم‌گیری داشته؛ بیان داشت: سلامت را نباید صرفاً در مباحث بهداشت و درمان خلاصه کرد؛ بلکه سلامت باید در همه حوزه‌ها اعم از مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و... متجلی باشد.
 
گفتنی است روزشمار هفته سلامت سال ۹۷ به شرح زیر تعیین شده است: عدالت در دسترسی به خدمات سلامت، حق مردم، مسئولیت حکومت | سلامت برای همه در همه جا | مقابله با آسیب های اجتماعی، تعهد و مسئولیت پذیری نهادهای موثر | حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت | ترویج سبک زندگی سلامت محور | اجتماعی شدن، انسجام اجتماعی، نشاط اجتماعی | منابع پایدار، جامعه سالم.