ابلاغ آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی به دانشگاه‌ها تا پایان آذرماه

ابلاغ آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی به دانشگاه‌ها تا پایان آذرماه


معاون وزیر علوم در اردکان خبر داد:

به گزارش خبرگزاری فارس از اردکان، دکتر "غلامرضا خواجه سروی" در همایش دانشجویان عاشورایی که به مناسبت روز دانشجو توسط مجتمع آموزش عالی اردکان با حضور مدیران معاونت پژوهشی وزارت علوم تحقیقات فناوری ،امام جمعه ، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان اردکان در فرهنگسرای آیت الله خاتمی برگزار شد، مهمترین بحث در حوزه آموزش عالی کشور را فعال کردن کرسی های آزاد اندیشی عنوان کرد.
معاون پژوهشی وزارت علوم درباره زمان دقیق ابلاغ آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی به مراکز آموزش عالی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر آیین‌نامه‌های اولیه کرسی‌های آزاداندیشی فرصت مطالعاتی یک ساله خود را طی کرده است.
وی با اشاره به دغدغه جدی مقام معظم رهبری در این زمینه، عنوان کرد: این آیین‌نامه با نظر صاحب‌نظران در حوزه آزاداندیشی و نخبگان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور اصلاح شده و تغییرات جدی در آن اعمال شده است.
"خواجه سروی" اظهار امیدواری کرد: در پایان آذرماه یعنی دو هفته آینده، این آیین‌نامه برای اجرا به دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به هفته پژوهش در دانشگاه‌ها گفت: مهمترین فعالیت‌های فرهنگی مراکز آموزش عالی کشور در حوزه پژوهش متمرکز شده است.
این مسئول ادامه داد: بخش اعظمی از فعالیت‌های پژوهشی در حوزه مسائل فرهنگی در قالب انجمن‌های علمی دانشجویی انجام می شود.
"خواجه سروی" از فعالیت هشت پژوهش سرای دانشجویی در دانشگاه‌های کشور خبر داد و تاکید کرد: عمده فعالیت‌های این پژوهش‌سراها حول محور مسائل فرهنگی و بر مبنای فعالیت های پژوهشی متمرکز شده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی یک پژوهشگاه بزرگ و مرجع در حوزه علوم انسانی محسوب می شود، عنوان کرد: تمام فعالیت‌های این پژوهشگاه در حوزه مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی متمرکز شده است.
وی ادامه داد: بخش اعظمی از کارهای مطالعات فرهنگی، مطالعات فرهنگی کاربردی در حوزه‌های دینی دانشگاه‌ها و همچنین حوزه‌های اجتماعی،سیاسی و مذهبی است.
"خواجه سروی" در بخش دیگری از سخنان خود مسکن مهر دانشجویی را یکی از دستاوردهای دولت خدمتگزار دهم در حوزه تامین آسایش و رفاه دانشجویان عنوان کرد و گفت: تمامی پیگیری‌ها و اموری که باید توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری در زمینه تحقق مسکن مهر دانشجویی انجام می شد، صورت گرفته است.
معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه شرایط لازم برای واگذاری مسکن مهر به دانشجویان فراهم شده است افزود: با اینکه حدود سه ماه از آغاز به کار مراکز آموزش عالی در کشور گذشته اما تاکنون فهرست کامل متقاضیان مسکن مهر دانشجویی به ستاد مسکن مهر دانشجویی وزارت علوم نرسیده است.
وی اعلام شرایط واگذاری مسکن مهر به دانشجویان را منوط به مشخص شدن فهرست و تعداد دقیق دانشجویان اعلام و تصریح کرد: دانشجویان متاهل در حال تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اولویت واگذاری مسکن مهر دانشجویی قرار دارند.
"خواجه سروی" خاطرنشان کرد: اولویت به ترتیب به دانشجویان مقطع دکترا، کارشناسی ارشد و در نهایت کارشناسی تسری می یابد.
معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین در مورد هدفمندسازی سفرهای زیارتی دانشجویان گفت: وزارت علوم در این زمینه توجه ویژه‌ای به دانشجویان نخبه دارد همچنین به این دسته از دانشجویان بورس تحصیلی برای تحصیل در داخل و خارج از کشور اعطا می کند.
وی از افزایش سهمیه سفرهای زیارتی داخلی و خارجی به دانشجویان نخبه خبر داد و افزود: یکی از سیاست‌هایی که در سال جاری و در آینده به طور جدی دنبال می کنیم، بالا بردن سهمیه سفرهای زیارتی به ویژه عمره به دانشجویان برتر همچنین کسانی که حائز دریافت بورس تحصیلی از طرف وزارتخانه شده اند، خواهد بود.
"خواجه سروی" بیان کرد: تلاش می کنیم به دانشجویان نخبه و برتر توجه ویژه ای از لحاظ دینی و مذهبی صورت گیرد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که در زمینه سفرهای زیارتی خارج کشور برای وزارت علوم و سازمان حج وجود دارد، تلاش بر این است که این سفرها هدفمند انجام شود.
"خواجه سروی "اعزام دانشجویان به سفرهای زیارتی را تابع شرایط ویژه دانست و یادآور شد: ثبت‌نام، قرعه کشی و اعزام دانشجویان از این طریق یکی از راه های اعزام دانشجویان به این گونه سفرها است.
وی اضافه کرد: یک بخش ویژه نیز که به تدریج ایجاد می شود، مختص کسانی است که در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها دارای امتیازات برتر باشند