آب، محیط‌زیست و مسکن موضوعات اولویت‌دار شهرستان اردکان/ لزوم تعامل همه قوا و همکاری بین‌بخشی برای رفع معضلات

شناسه : 158878951

آب، محیط‌زیست و مسکن موضوعات اولویت‌دار شهرستان اردکان/ لزوم تعامل همه قوا و همکاری بین‌بخشی برای رفع معضلاتجلسه شورای اداری شهرستان اردکان با حضور احمد ترحمی معاون سیاسی استاندار و محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. مهم‌ترین مطالب مطرح‌شده را در زیر می‌خوانید:
 
▪️بهروز شهابی‌زاد، فرماندار اردکان:
فرماندار اردکان در جلسه شورای اداری این شهرستان، مشکلات آب شرب و بهداشتی، آلودگی محیط‌زیست و ‌مسکن را از مشکلات اولویت‌دار شهرستان برشمرد و خواستار تعامل همه قوا برای رفع این معضلات شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان، بهروز شهابی‌زاد تراکم جمعیتی شهرستان را حدود ۴ نفر در هر کیلومترمربع اعلام کرد و اظهار داشت: جمیعت شهرستان معادل ۸٫۶ درصد جمعیت استان است و با این وجود، مشکل مسکن در شهرستان وجود دارد که لازم است با همکاری قوای سه‌گانه این معضل برطرف شود.
شهابی‌زاد قرارگیری اردکان در رتبه سوم تولید فولاد کشور، رتبه اول کشور در تأمین اجتماعی با پوشش ۹۰ درصد و قرارگیری در مسیر ترانزیت را از ویژگی‌های برتر و قابل‌توجه شهرستان برشمرد و گفت: مهم‌ترین ظرفیت شهرستان، مردم فهیم، بافرهنگ و اجتماعی شهرستان هستند که جمع‌آوری کمک‌های خیری برای تأمین وسایل بهداشت فردی شهروندان، جذب خودجوش کمک برای بهداشت شهری و‌گندزدایی معابر، خیزش‌های مردمی در دوخت و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و کمک به طرح مواسات و همدلی از رفتارهای اخیر این مردم بوده است.
وی بالاترین نرخ رشد جمعیت براساس سرشماری سال ۹۵ و به‌دنبال آن مسائل مختلف انتظامی، کمبود فضاهای آموزشی و درمانی را از مهم‌ترین چالش‌های اردکان برشمرد و با اشاره به برخی چالش‌های اجتماعی مانند خشونت، از تدوین برنامه جامع عملیاتی به منظور کاهش خشونت در خانواده‌ها و پیش‌گیری از خودکشی خبر داد.
فرماندار اردکان، عدم وجود طرح جامع و نقشه راه برای توسعه گردشگری شهرستان را از مشکلات حوزه گردشگری و میراث فرهنگی دانست و گفت: ثبت جهانی فرآوری کنجد، احداث شهرک صنایع دستی شامل کاربافی، نساجی و... می‌تواند در این حوزه تحول‌آفرین باشد.
عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان با اشاره به این‌که کاهش کیفیت آب، تولید محصولات کشاورزی را دچار مخاطره کرده است؛  از تغییر کشت محصولات کشاورزی برای جبران این مسئله و ایجاد مجتمع‌های دام پرتولید برای جبران کاهش تولیدات دامی خبر داد.
شهابی‌زاد با تأکید بر لزوم حمایت از صنایع و معادن که بخش مهمی از اشتغال شهرستان را به وجود آورده‌اند؛ تأکید کرد: تولید سالیانه حدود ۳۰۰ هزار تن سرباره فولادی در اردکان و تردد خودروهای سنگین معادن به‌عنوان یکی از منابع مهم ایجاد ذرات PM2.5 از معضلات این حوزه است.
وی اظهار داشت: منابع زیرزمینی شهرستان بدترین کیفیت (بالاترین E.C) را در کل استان دارند و در سال ۹۴، بیش از ۷۹ درصد و در سال ۹۸ بیش از ۸۱ درصد آب شهرستان از خط انتقال تأمین شده است.
شهابی‌زاد مهم‌ترین مشکل آب روستایی شهرستان را مربوط به بخش خرانق دانست و گفت: به‌جز روستاهای حاجی‌آباد، رباط، درند و ساغند در خرانق، مشکل منابع آب و هم در کیفیت و هم در شبکه توزیع وجود دارد.
نماینده عالی دولت در شهرستان بیان داشت: تعداد دانش‌آموزان شهرستان در سال ۱۳۹۸ برابر ۱۹۶۱۲ نفر بوده است که بیش از ۱۱ هزار نفر آن‌ها در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند و با توجه به رشد بالای جمعیت ساخت ۱۸ کلاس در قالب ۲ آموزشگاه شامل ساخت آموزشگاه جایگزین ۱۲ کلاسه زنده یاد اردکانیان و آموزشگاه ۶ کلاسه جایگزین خیام عقدا، آغاز احداث مدارس خیری مرحوم سیدی و دکتر نصیری و آغاز احداث ۴ باب آموزشگاه مدرن توسط شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از اقدامات صورت‌گرفته در این حوزه در یک‌سال اخیر است.
وی حوزه ورزش و جوانان را از حوزه‌های موفق در شهرستان برشمرد و گفت: وجود ۷ تیم ورزشی از شهرستان اردکان در لیگ برتر و ۲ تیم در لیگ دسته‌یک کشور، فعالیت ۳۷ هیئت ورزشی با بیش از ۷۰ مقام کشوری در سال ۹۸ علی‌رغم رتبه چهارم استان در سرانه فضای ورزشی از موفقیت‌های مهم در امر ورزش است.
شهابی‌زاد گفت: وجود حدود سی‌هزار موتورسیکلت‌سوار و عبور سه جاده ترانزیت از اردکان فراوانی تصادفات جاده‌ای و شهری را بالا برده و صنعتی‌شدن، علاوه بر افزایش جمعیت، سوانح ناشی از کار و بیماری‌های شغلی و محیط‌زیستی را نیز افزایش داده و فضاهای درمانی را با کمبود مواجه کرده است.
وی با تقدیر از تلاش پرسنل بهداشت و درمان شهرستان بیان داشت: هم‌زمان با شیوع کرونا اعتبارات خوبی برای تجهیز بیمارستان و خرید اقلام ضروری از صنایع شهرستان اخذ شد که کمک شایانی به کنترل بیماری و روند درمان بیماران کرد. همچنین برای اولین بار در استان و کشور، با محوریت فرمانداری حساب قرض‌الحسنه‌ای برای اصناف متضرر از کرونا تشکیل شد که قریب به ۲۲۲ نفر از اصناف مختلف را تحت پوشش قرار داد و از وام‌های کم‌بهره بهره‌مند شدند.
 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.