موانع و بروکراسی اداری در طرح‌های اشتغال‌زای کشاورزی و دامی باید برطرف شود

فرماندار اردکان در جلسه بررسی وضعیت پروژه‌های دام‌پروری و کشاورزی شهرستان:

جلسه بررسی آخرین وضعیت طرح و پروژه‌های کشاورزی و دام‌پروری اردکان با حضور فرماندار اردکان، مدیر و معاونین سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرستان و نمایندگانی از بخش‌های مرکزی، عقدا و خرانق در دفتر فرماندار برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اردکان هادی مقیمی در این جلسه با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان و وضعیت پراکندگی روستاهای آن افزود: با توجه به سابقه کشاورزی و دام‌پروری در بخش‌های شهرستان اردکان، شناسایی و اجرای طرح‌های زودبازده در این حوزه ازجمله عوامل رسیدن به توسعه پایدار شهرستان به شمار می‌رود.

 

فرماندار شهرستان اردکان توجه به همه مؤلفه‌های توسعه در شهرستان و پرهیز از نگاه صنعتی به شهرستان گفت: اردکان ظرفیت توسعه همه‌جانبه در حوزه‌های مختلفی به‌ویژه دام‌پروری را داراست که کلنگ‌زنی دو مجتمع پرورش بز سانن در بخش مرکزی و گوسفند رومانوف در بخش خرانق با توجه به سابقه پرورش دام در این دو بخش ازجمله اقدامات شایسته به شمار می‌رود.

 

وی خاطرنشان کرد: حمایت‌های صورت گرفته از مجتمع پرورش بز سانن در اردکان از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرستان قابل‌تقدیر است اما با توجه به زمان دوساله آغاز تاکنون باید هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

 

مقیمی با اشاره به سفر هفته گذشته خود با اعضای شورای اسلامی روستاهای بخش عقدا به قلعه گنج استان کرمان گفت: در این سفر از پروژه پرورش بز مورسیا که با شرایط آب و هوایی بخش عقدا در شهرستان نیز بسیار مطابقت دارد بازدید به عمل آمد که با توجه به مهیا بودن شرایط می‌توان در شهرستان با نگاه اقتصادی و اشتغال‌زایی به اجرا درآید.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: موانع و بوروکراسی اداری در مسیر مشارکت مردم در بخش تولید به‌ویژه دامداری با توجه به شرایط مناسب شهرستان در این حوزه باید تجدیدنظر اساسی صورت پذیرد تا مردم بتوانند با شرایط بهتری در این مسیر وارد شوند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نیز در این دیدار گفت: پهنهٔ تولید دام در منطقه عقدا، خرانق و بخش مرکزی اردکان در جهت سرمایه‌گذاری مردم و با مشارکت دولت در دست انجام است.

 

سید جمال سجادی‌پور با اشاره به اینکه، توجه بر دام‌های پر تولید در راستای اشتغال پایدار روستایی است افزود: بعد از حضور وزیر در شهرستان اردکان، طرح ساخت مجتمع تولیدی بز سانن این شهرستان که یک طرح بزرگ کشوری نیز محسوب می‌شود با حساسیت و با تشکیل کارگروه استانی و شهرستانی در دست پیگیری قرارگرفته است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: ما آمادگی داریم مجتمع‌های تولیدی کشاورزی و دام‌پروری را که به‌صورت پهنه‌بندی معرفی می‌شوند در قالب تشکل‌های قابل توجیه درزمینهٔ تأمین آب و همچنین تسهیلات مصوب حمایت نماییم.

 

وی در ادامه افزود: توجه به اجرایی شدن طرح پرورش گوسفند رومانوف در بخش خرانق و نیز بُز مورسیا در بخش عقدا با توجه به موقعیت مناسب طبیعی و آب و هوایی آن از دیگر دغدغه‌های این سازمان در راستای کاهش مهاجرت از روستا به شهر به شمار می‌رود.

 

وی در ادامه به نگاه حمایتی جهاد کشاورزی به مشارکت مردمی در بخش دام‌پروری اشاره کرد و گفت: توجه به زنجیره تولید و فرآوری دام که در سه بخش خرانق، عقدا و مرکزی اردکان در حال پیش‌بینی است، در توسعه پایدار، ایجاد اشتغال و عاملی برای جلوگیری خالی شدن روستاها و کاهش مهاجرت به شهر بسیار تأثیرگذار خواهد بود.