باید از سالمندان به عنوان سرمایه‌های بزرگ اجتماعی بهره گرفت

فرماندار اردکان:

شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان به ریاست فرماندار اردکان تشکیل جلسه داد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اردکان، هادی مقیمی در این جلسه با بیان این‌که دوره سالمندی یک فرصت بی‌نظیر و سالمندان دارای تجربه بسیار بالا هستند؛ گفت: باید از تجربه و ظرفیت این افراد در بسیاری از مسائل اجتماعی از آن‌ها استفاده شود.

 

فرماندار اردکان با اشاره به در آموزه‌های دینی و قرآن کریم نیز از دوره سالمندی به عنوان دوره اعتلا و اعتدال یاد شده است؛ افزود: باید از سالمندان به عنوان سرمایه‌های بزرگ اجتماعی بهره گرفت.

 

وی بر لزوم توجه و مراقبت ویژه از سالمندان تأکید و خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل شورای ساماندهی امور سالمندان حساس‌کردن جامعه به حوزه سالمندی و برنامه‌ریزی برای نیازهای اساسی این دوره نظیر ارائه خدمات بهداشتی؛ حمایتی و... و از همه مهم‌تر؛ حفظ کرامت و احترام آن‌هاست.

 

هادی مقیمی با اشاره به دیدار اخیر خود با رئیس سازمان بهزیستی کشور در راستای راه‌اندازی مرکز تحقیقات سالمندی شهرستان اردکان اظهار امیدواری کرد با همکاری همه دستگاه‌های ذی‌ربط این موضوع محقق شود.

 

امام جمعه اردکان نیز در این جلسه در تشریح لزوم نیکی به والدین با با قرائت آیه ۲۳ سوره اسراء گفت: در قرآن کریم بعد از توحید؛ نیکی به والدین سفارش شده است و این کتاب انسان‌ساز؛ بشر را به رفتار کریمانه و متواضعانه در برابر سالمندان تشویق کرده است.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین شاکر ادامه داد: ایجاد مراکز نگهداری سالمندان و نیز مرکز تحقیقات سالمندی در دوران کنونی لازم است؛ اما به تعبیر یکی از علمای بزرگ؛ هرچقدر تعداد کودکستان‌ها افزایش یابد؛ باید شاهد گسترش بیشتر خانه‌های سالمندان باشیم.

 

وی در پایان گفت: گسترش و ترویج مراکز تحقیقاتی در حوزه‌های سالمندی؛ سلامت و... یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای تحقق شعار توسعه متوازن در شهرستان اردکان است.

 

جلیل عفتی مدیرکل سازمان بهزیستی استان نیز شهر اردکان را شهر پیشروی استان در مناسب‌سازی برای سالمندان دانست و با تقدیر از همکاری همه دستگاه‌های شهرستان اردکان گفت: با توجه به وضعیت سنی استان؛ برنامه‌ریزی در این حوزه باید یکی از اولویت‌های مسئولان قلمداد شود.

 

وی تعداد سالمندان استان را معادل ۹٫۳ درصد جمعیت استان عنوان کرد و گفت: این آمار از متوسط کشوری؛ یک درصد بیشتر است.

 

عفتی افزود: رتبه سالمندی استان یزد در کشور ۱۳ است و باید با اقدامات علمی و اصولی در برنامه‌ریزی شهری، اقتصادی و اجتماعی استان این موضوع مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

مدیرکل سازمان بهزیستی استان خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته توجه ویژه‌ای به حوزه سالمندی صورت گرفته و با برنامه‌ریزی؛ شرایط مناسب و حمایت‌های لازم از سالمندان صورت می‌گیرد و در کشور ما نیز باید اقدامات اساسی و جدی بر مبنای کار تحقیقاتی انجام شود.